Varis Tedavisi

Varis neden olur? Varisler nasıl oluşur?

Varis vücudumuzda kirli kanı taşıyan toplardamarların balonlaşmasıdır. Tıpta toplardamarlara ven adını veriyoruz. Venlerin normal çaplarının üzerine çıkıp, uzayıp, kıvrılarak cilt altında görünür hale gelmesi olayına varis demekteyiz. Varis oluşan venlerde zamanla fonksiyon kaybı başlamaktadır. 
Varisler vücutta tüm toplardamarlarda oluşabilir. Bacaklarımızdaki kirli kanın hareketinde kalbimizden pompalanan temiz kanın itmesinin yanı sıra kas pompası adını verdiğimiz baldır kaslarının kasılması da son derece etkilidir. Ayakta ya da otururken uzun süre hareketsiz kalmak kas pompalarının çalışmasını engellediği için yerçekiminin de etkisi ile kirli kan toplardamarlarda göllenmektedir. Basınç artışı damar çapında genişlemelere neden olur. Daha ileri aşamalarda bu genişlemeler damar yapısının bozularak dışarıya sıvı kaçaklarına, şişme ve ödeme, daha da sonrasında yaraların ortaya çıkmasına neden olur. 

Varis neden olur? Kimler risk altındadır?

 • -En önemli sebep genetik yatkınlıktır. Ailesinde varis öyküsü olan kişilerde risk artar
 • -İşleri gereği sürekli ayakta durmak zorunda
 • -Obesite
 • -Gebelik (Ancak iyi tarafı oluşan varislerin çoğu (% 60 -70) gebelik sonrasında kaybolur)
 • -Doğum kontrol hapları
 • -Kadın cinsiyet
 • -Yaşlılık
 • -Derin toplardamarlarında tıkanıklık (Bu varislere kesinlikle müdahale edilmemesi gerekir)

 • Kaç çeşit varis vardır?

 • Toplam 6 grup varis vardır.

  Birinci grup, çapları 1 – 3mm olan çok ince yapılı örümcek ağı görünümünde olabilen varislerdir. Herhangi bir fonksiyonel problem oluşturmazlar ancak estetik olarak önemleri vardır.

  İkinci grup çapları 3 – 4 mm arasında olan gruptur. Hastalarımız fasulye tanesi gibi diye nitelerler

  Üçüncü grup çapları 4 -5 mm olup kişide ağrı, bacaklarda dolgunluk hissi ve yorgunluk şikayetleri oluşturan gruptur.

  Dördüncü çapı 5 mm’nin üzerine çıkmış artık bacakta şişmeye yol açan gruptur.

  Beşinci grup bacakta açık yara olmayan ancak ödemli ve cilt altının çok inceldiği durumdur.

  Altıncı grup ise bacakta, özellikle ayak bileği etrafında yaraların ortaya çıktığı gruptur.


Varis Tanısı Nasıl Konur ? Varis Tedavisi

Varis tanısı nasıl konur? Öncelikle iyi bir fizik muayene pek çok bilgi vermektedir. Bunun dışında varis tanısında kullanılan altın standart yöntem damar ultrasonudur. Duplex ya da doppler diye de adlandırdığımız bu yöntem hem varislerin tanısında hem de tedavi planlanan hastaya hangi yöntemi uygulayacağımıza karar vermemizde çok yararlıdır. Bir diğer avantajı da ameliyat kesileri için işaretleme yaparak kesilerin çok küçük olmasını sağlamasıdır. Bu yolla ameliyat sonrasında kesi izi kalmaz. Varis tedavisi Varis tedavisini kozmetik amaçlı tedaviler ve tıbbi nedenli tedaviler diye ikiye ayırmak mümkündür. Burada farkı oluşturan ana yüzeyel toplardamarda (safen ven) kapakçık yetmezliğinin var olup olmamasıdır. Safen ven yetmezliği olmayan hastalarda kozmetik amaçlı uyguladığımız tedaviler: Ekzovenöz Lazer (cilt dışından uygulanan) Skleroterapi Pake eksizyonu Safen ven yetmezliği olan hastalarda ise yukarıdakilere ek olarak uygulanan tedaviler: Endovenöz Lazer Radyofrekans Ablasyon Cerrahi

Sayfamızı Paylaşın
YUKARI ÇIK